I den här flaggskepsmodellen kombineras Yamahafiness med härlig, kompromisslös kraft. En 5,6-liters, naturligt aspirerad V8 driver din båt som om den spelade huvudrollen i sin egen actionfilm, uppbackat av direktinsprutning för knivskarp respons och imponerande effektivitet. Integrerad digital elektrisk styrning jämnar ut varje rörelse så sömlöst att även svåra manövrar blir till ögonblick av stillsam briljans – som du självklart tar åt dig äran för. Och med Helm Master EX®-kompatibilitet förvandlas tilläggningen från en stressig utmaning till filmisk triumf – av den sorten som får folk att applådera. Högt eller i tysthet, beroende på din marina.
kr65,716.37
| Engine Type | 32-Valve, DOHC with VCT, 60 deg. V8 |
| Cylinders | 2 |
| Fuel System | Direct fuel injection |
| Displacement | 5559 cm³ |
| Max Output | 331.0 kW |
| Bore X Stroke | 96.0 × 96.0 mm |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 102 A (battery charging: 96 A) |
| Weight | 1217 mm |
| Width | 652 mm |
| Height | X: 2059 mm, U: 2186 mm, E: 2313 mm |
| Engine Transom Height | X: 640 mm, U: 767 mm, E: 894 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 331.0 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 650 – 750 r/min |
| Fuel Consumption | 33 l/h |
| Steering | 31 deg. each direction |
| Trim System | test trim |
| Gear Ratio | 1.79 (25/14) |
Säg adjö till kablar och välkommen till total, okomplicerad kontroll. Drive-By-Wire ersätter mekaniska länkage med smidig digital styrning och ger renare växlingar, bättre gasrespons och enkel synkronisering mellan flera motorer. Det är skillnaden mellan att ”köra” och att ”behärska”.
"Styrning som känns förvånansvärt lätt. DES säkerställer mjuk, intuitiv styrning utan pumpar, slangar eller hydrauliskt krångel – bara snygg riggning, direkt respons och en styrning som fortsätter kännas följsam även när nyhetens behag lagt sig."
"Komplicerade manövrer, förenklade. Helm Master® EX förvandlar tilläggning, positionsplacering och hantering vid låg hastighet till jämna, förtroendehöjande stunder med styrspakskontroll och intelligent integrering som gör att trånga utrymmen känns mycket mer eftergivliga."
Backa som en boss. Genom att hålla avgaserna ovanför antiventilationsplattan ser TERE till att propellern bara greppar rent vatten vid backning – vilket ger starkare och mer precis manövrering i låga hastigheter. I kombination med de avancerade styrsystemen blir tilläggningen nästan löjligt enkel.
"Ett dubbeltryck. Full tilt. Med TotalTilt™ kan du luta motorn helt upp och ner från vilken position som helst, med en inbyggd varningssignal och tiltbegränsare för ökad trygghet. Inga krampande fingrar. Inget behov av att hänga över akterspegeln som om du tappat något."
"Bränslet går direkt till hjärtat av processen. Direktinsprutning förbättrar finfördelningen av bränsle och förbränningseffektiviteten vilket ger bättre gasrespons, starkare prestanda och mer kraft från varje droppe. Inget slöseri. Ingen tvekan. Bara resultat."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Villkor
Yamaha utombordare, från tillverkningsår 2008 och framåt importerade av Yamaha Motor Europe N.V., som har köpts för fritidskörning fr.o.m. 2025 har 3 års tillverkargaranti (för kommersiell användning 1 år). Alla fyrtaktsutombordare som har köpts för fritidskörning i Europa och är registrerade i Yamahas garantisystem är berättigade till ytterligare 2 års garanti, vilket ger totalt 5 års garanti. För all garanti gäller regelbunden service, enligt vad som specificeras i Yamahas ägarhandbok. Fullständiga villkor finns tillgängliga på begäran från din återförsäljare.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..