XTO 400 hk V8 tar konceptet ”stor kraft” och gör det till en konstform. Direktinsprutning ökar prestandan, optimerar bränsleanvändningen och ger en markant bredare vridmomentkurva. Samtidigt får den integrerade digitala elektriska styrningen köregenskaperna att kännas silkeslena, exakta och underbart smidiga – särskilt tillsammans med Helm Master EX®. Och tack vare den dragkraftshöjande backtekniken kan du glida in till trånga kajplatser med den lugna självsäkerheten hos någon som definitivt inte har tränat klockan fem på morgonen när ingen tittar. Definitivt.
kr8,743.09
| Engine Type | 32-Valve, DOHC with VCT, 60 deg. V8 |
| Cylinders | 2 |
| Fuel System | Direct fuel injection |
| Displacement | 5559 cm³ |
| Max Output | 331.0 kW |
| Bore X Stroke | 96.0 × 96.0 mm |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 104 A (battery charging: 88 A) |
| Weight | 1217 mm |
| Width | 652 mm |
| Height | X: 2059 mm, U: 2186 mm, E: 2313 mm |
| Engine Transom Height | X: 640 mm, U: 767 mm, E: 894 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 294.2 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Rpm Range | 650 – 750 rpm |
| Idling Speed | 650 – 750 r/min |
| Fuel Consumption | 33 l/h |
| Steering | 31 deg. each direction |
| Trim System | test trim |
| Gear Ratio | 1.79 (25/14) |
Bränslet går direkt till hjärtat av processen. Direktinsprutning förbättrar finfördelningen av bränsle och förbränningseffektiviteten vilket ger bättre gasrespons, starkare prestanda och mer kraft från varje droppe. Inget avfall. Ingen tvekan. Bara resultat."
"Lättåtkomliga kåppaneler och enkelt oljebyte i vattnet gör underhållet till en enkel match. Med ett högeffektsladdningssystem som levererar stabil effekt även på låga varvtal är batterierna redo för äventyr."
"Styrning som känns förvånansvärt lätt. DES säkerställer mjuk, intuitiv styrning utan pumpar, slangar eller hydrauliskt krångel – bara snygg riggning, direkt respons och en styrning som fortsätter kännas följsam även när nyhetens behag lagt sig."
"Komplicerade manövrer, förenklade. Helm Master® EX förvandlar tilläggning, positionsplacering och hantering vid låg hastighet till jämna, förtroendehöjande stunder med styrspakskontroll och intelligent integrering som gör att trånga utrymmen känns mycket mer lättillgängliga."
"Smart timing, stora fördelar. VCT justerar kontinuerligt ventiltiderna för att maximera vridmomentet i låga och medelhöga varvtal samtidigt som toppeffekten hålls uppe – vilket gör att accelerationen känns alert, marschfarten avslappnad och omkörningar … oundvikliga."
"Säg adjö till kablar och välkommen till total, okomplicerad kontroll. Drive-By-Wire ersätter mekaniska länkage med smidig digital styrning och ger renare växlingar, bättre gasrespons och enkel synkronisering mellan flera motorer. Det är skillnaden mellan att ”köra” och att ”behärska”."

Yamahas 5-åriga garanti för utombordare
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..