Direkt från starten beter sig SHO 175 hk mer som en marin maktfaktor än en utombordare. DOHC-centret med 16 ventiler är finjusterat med en tävlingsmotors precision och en Yamaha fyrtaktares uppträdande, vilket betyder att du får en adrenalinkick utan det väsande och vrål från mindre motorer som tar i för mycket. Variabel kamaxeltiming för omedelbar respons. EFI-raffinerad för snabbt gaspådrag. Ett effekt-/viktförhållande som får konkurrenter att se ut som att de bär på övervikt. Den här motorn är inte bara för uppvisning. Den visar upp sig med avsikt.
| Engine Type | 16-Valve, DOHC with VCT |
| Cylinders | In-line 4 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 2785 cm³ |
| Max Output | 128.7 kW |
| Bore X Stroke | 96.0 × 96.2 mm |
| Compression Ratio | 10.3 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 50 A (battery charging: 42 A) |
| Weight | 920 mm |
| Width | 548 mm |
| Height | L: 1742 mm, X: 1869 mm |
| Engine Transom Height | L: 516 mm, X: 643 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 128.7 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 650 – 750 r/min |
| Steering | 31 deg. each direction |
| Gear Ratio | 1.86 (26/14) |
"Smart timing, stora fördelar. VCT justerar kontinuerligt ventiltiderna för att maximera vridmomentet i låga och medelhöga varvtal samtidigt som toppeffekten hålls uppe – vilket gör att accelerationen känns alert, marschfarten avslappnad och omkörningar … oundvikliga."
"För att ett urladdat batteri ingår aldrig i planen. Laddningssystemet med dubbla batterier skiljer intelligent på start- och tillbehörsbatterier, ser till att kraften flödar där den behövs och säkerställer tillförlitliga starter – även när spellistan, plottern och kylen jobbar för fullt."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
"En tystlåten vakt mot dyra misstag. Tiltbegränsaren förebygger tippning och skyddar kåpan och akterspegeln mot oavsiktlig kontakt. Du kanske aldrig märker det – och det är hela poängen."
"Kåpans aggressiva linjer och djärva grafik antyder prestandan under locket, som gör motorn till en del av båtens attityd utöver maskineriet på akterspegeln."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."

Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..