Gasa så svarar 150 hk-motorn som en spaniel som just sett dig plocka upp en tennisboll. Smidig. Omedelbar. Full av entusiasm. Den fräscha stilen och förstklassiga designen talar om tekniken undertill, och varnar diskret andra båtägare i närheten om att du inte kommit för att leka. Både när du drar gängets djärvaste wakeboardåkare eller glider in i båthamnen som om du ägde varenda plats ger 150 hk-motorn självförtroende på kommando.
| Engine Type | 16-Valve, DOHC |
| Cylinders | In-line 4 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 2670 cm³ |
| Max Output | 110.3 kW |
| Bore X Stroke | 94.0 × 96.2 mm |
| Compression Ratio | 9.0 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 35 A (Charging capacity: 21 A) |
| Weight | 963 mm |
| Width | 548 mm |
| Height | L: 1742 mm, X: 1869 mm |
| Engine Transom Height | L: 516 mm, X: 642 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 110.3 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 650 – 750 r/min |
| Steering | 31 deg. each direction |
| Gear Ratio | 2.00 (28/14) |
"Komplicerade manövrer, förenklade. Helm Master® EX förvandlar tilläggning, positionsplacering och hantering vid låg hastighet till jämna, förtroendehöjande stunder med styrspakskontroll och intelligent integrering som gör att trånga utrymmen känns mycket mer eftergivliga."
"Säg adjö till kablar och välkommen till total, okomplicerad kontroll. Drive-By-Wire ersätter mekaniska länkage med smidig digital styrning och ger renare växlingar, bättre gasrespons och enkel synkronisering mellan flera motorer. Det är skillnaden mellan att ”köra” och att ”behärska”."
"Ett dubbeltryck. Full lutning. Med TotalTilt™ kan du luta motorn helt upp och ner från vilken position som helst, med en inbyggd varningssignal och tiltbegränsare för ökad trygghet. Inga krampande fingrar. Inget behov av att hänga över akterspegeln som om du tappat något."
"Styrning som känns förvånansvärt lätt. DES säkerställer mjuk, intuitiv styrning utan pumpar, slangar eller hydrauliskt krångel – bara snygg riggning, direkt respons och en styrning som fortsätter kännas följsam även när nyhetens behag lagt sig."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."
"En tydlig 5-tums TFT-skärm i färg som håller allt kristallklart, dag som natt. Justerbar ljusstyrka, bländskyddsbeläggning och intuitiva reglage sätter prestandadata, systeminformation och varningar precis där du vill ha dem – synliga, läsbara och lugnande."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..