Smart teknik får motorn att avge omedelbar respons. Den raffinerade SOHC-layouten med 16 ventiler ger snabb acceleration och avkopplande kryssning samtidigt som den smuttar bränsle sparsamt. Den lägre vikten skärper köregenskaperna och ger ny kraft till båtar som älskar lite av allt – att utforska, bogsera eller bara ta dagen som den kommer.
| Engine Type | 16-Valve, SOHC |
| Cylinders | In-line 4 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 1832 cm³ |
| Max Output | 73.6 kW |
| Bore X Stroke | 81.0 × 88.9 mm |
| Compression Ratio | 10.0 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 35 A (battery charging: 21 A) |
| Weight | 803 mm |
| Width | 488 mm |
| Height | L: 1622 mm, X: 1749 mm |
| Engine Transom Height | L: 516 mm, X: 643 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 73.6 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Gear Ratio | 2.15 (28/13) |
"En tystlåten vakt mot dyra misstag. Tiltbegränsaren förebygger tippning och skyddar kåpan och akterspegeln mot oavsiktlig kontakt. Du kanske aldrig märker det – och det är hela poängen."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."
"Bränslet doseras med exakt precision. Yamahas EFI-system säkerställer mjuka starter, jämn acceleration och mycket hög effektivitet – för pålitlig prestanda utan onödigt krångel och med färre stopp för tankning."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
"Länka motorn med Yamahas digitala nätverk och lås upp detaljerad information om varvtal, bränsleflöde, trim, timmar och mycket mer. Du får tydlig feedback för att köra hårdare, åka smartare och spara bränsle."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..