Byggd för att förflytta sig som ett med dig glider den in i rörelse med livfull acceleration och det förtroende som får dig att känna varje resa djupt i din själ. Yamahas raffinerade fyrtaktsdesign ger ren, jämn kraftöverföring, både under snabb körning och långsam drift.
| Engine Type | 16-Valve, SOHC |
| Cylinders | In-line 4 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 1832 cm³ |
| Max Output | 58.8 kW |
| Bore X Stroke | 81.0 × 88.9 mm |
| Compression Ratio | 10.0 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 35 A (battery charging: 21 A) |
| Weight | 803 mm |
| Width | 488 mm |
| Height | L: 1622 mm, X: 1749 mm |
| Engine Transom Height | L: 516 mm, X: 643 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 58.8 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Gear Ratio | 2.15 (28/13) |
"Inbyggd respons. SOHC-lösningen med 16 ventiler ger skarp acceleration och smidigt mellanregister, som upplevs som att båten plötsligt lärt sig att uppföra sig."
"En ventil, total fattning. Pulsavstämt luftflöde matar alla fyra cylindrar lika, så motorn andas smidigt och din gasreglagehand får bra kontakt med motorn."
"Länka motorn med Yamahas digitala nätverk och lås upp detaljerad information om varvtal, bränsleflöde, trim, timmar och mycket mer. Du får tydlig feedback för att köra hårdare, åka smartare och spara bränsle."
"Knack, knack, perfekt takt. Justera varvtalet i steg om 50 rpm för lugnt dörjfiske, stilla flodarbete eller en förstulen tanke på bordet vid kajen som du bokat i förväg."
"Från spegelblanka morgnar till eftermiddagar med krabb sjö kan du med ett tumtryck sätta vinkeln, skärpa accelerationen och snabbt plana. Se det som ditt bekvämlighetsanrop för både hastighet och stillhet."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..