Konstruerad för seriöst seglings-, fiske- och arbetsbruk ersätter den glassighet på toppnivå med hejdlös drivkraft. High-Thrust-konstruktionen ger dig kontroll, manövrerbarhet och vridmoment där det gäller. När båten är lastad, strömmen är stark och finess slår hastighet varje gång.
| Engine Type | SOHC L4 8 valves |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 996 cm³ |
| Max Output | 44.1 kW |
| Bore X Stroke | 65.0 × 75.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 16 A (battery charging: 9 A) |
| Weight | EHD: 1380 mm, ET: 714 mm |
| Width | 384 mm |
| Height | L: 1479 mm, X: 1593 mm |
| Engine Transom Height | L: 530 mm, X: 644 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 44.1 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Gear Ratio | 2.33 (28/12) |
"En flygande start utan tvekan. Det högre utväxlingsförhållandet förvandlar låga hastigheter till verklig kraft, perfekt för snabba getaways, lastade båtar och för att slå din vän till den bästa förtöjningen."
"Dual-thrust-propellrar delar vattnet i båda riktningarna, så att du med förtroende kan lägga till, lasta eller dra dig undan med avsikt. Det är båtlivets motsvarighet till fickparkering som ett proffs: Jämnt, säkert och lite diskret uppvisning."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
"Välj vy, sätt din körning. Från multifunktionsvarvräknare till hastighets- och bränslehantering – Tillbehören tillgodoser siffrorna som spelar roll, så att du kan köra som ett proffs och rasta som en ortsbo."
"Från spegelblanka morgnar till eftermiddagar med krabb sjö kan du med ett tumtryck sätta vinkeln, skärpa accelerationen och snabbt plana. Se det som ditt bekvämlighetsanrop för både hastighet och stillhet."
"Lampor, musik, elektronik och ändå mängder kvar för starter. Denna generator håller alla strömförsörjda och stämningen oförändrad från start till slutlig förtöjning."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..