Perfekt för wakeboardsmorgnar, eftermiddagar med badringar och långsamma kryssningskvällar, det är motorn som anpassar sig efter dina önskemål, lite som världens bästa bartender. Smidig, raffinerad och bedrägligt kraftfull, och den renaste och mest ekonomiska i sin klass.
| Engine Type | SOHC L4 8 valves |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 996 cm³ |
| Bore X Stroke | 65.0 × 75.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 16 A (battery charging: 9 A) |
| Weight | EHT, EHD: 1380 mm, ED, ET: 714 mm |
| Width | 384 mm |
| Height | L: 1439 mm, X: 1553 mm |
| Engine Transom Height | L: 527 mm, X: 641 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 44.1 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Steering | 31 deg. each direction |
| Gear Ratio | 1.85 (24/13) |
"Fyra cylindrar, en känsla. Lugn. Vridmoment med lång slaglängd och EFI-smidighet ger låg ljudnivå och hög förnöjsamhet, både när du bogserar en leksak eller smyger förbi svanarna."
"Stark, tyst och seriöst snygg. Lågprofilkåpan begränsar buller och oreda, håller allt inneslutet och ger din akterspegel en elegant finish för långa luncher i marinan."
"Om något kräver uppmärksamhet vet du det innan det blir en story som du måste upplysa alla om på marinan. Tydliga varningar och skyddande lägen hjälper dig att ta dig hem med tillförsikt utan att inverka på morgondagens planer."
"Länka motorn med Yamahas digitala nätverk och lås upp detaljerad information om varvtal, bränsleflöde, trim, timmar och mycket mer. Du får tydlig feedback för att köra hårdare, åka smartare och spara bränsle."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..