Hemligheten ligger i balansen – massor av vridmoment utan behov av gymkort. Enkel att hantera och tillräckligt lätt att lyfta utan att bli andfådd – skapad för enkla starter och avslappnad körning. För det enda som ska skapa vågor är du själv.
| Engine Type | SOHC |
| Cylinders | In-line 2 cylinders |
| Fuel System | 1 carburetor |
| Displacement | 212 cm³ |
| Max Output | 5.9 kW |
| Bore X Stroke | 56.0 × 43.0 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Ignition Advance System | CDI |
| Alternator | 6 A with Rectifier regulator |
| Weight | MH: 983 mm, E: 557 mm |
| Width | MH: 373 mm, E: 333 mm |
| Height | S: 1008 mm, L: 1135 mm |
| Engine Transom Height | S: 431 mm, L: 558 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 5.9 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 1000 – 1100 r/min |
| Gear Ratio | 2.08 (27/13) |
Kraft som känns mjuk, inte högljudd. Den intelligenta tvåcylindriga konstruktionen levererar all styrka du behöver – med en finess du kanske inte visste var möjlig. Ett bevis på att behärskad självtillit är den snabbaste vägen till målet.
Enkel komfort, smart styrning. Det ergonomiska handtaget sitter precis där du vill ha det, så att du kan styra, växla och le på en och samma gång. Smidig hantering innebär att du kan lägga mer tid på att blicka framåt och mindre tid på att låtsas att du inte kämpar med gasreglaget.
Varje resa börjar med ett lyft, så vi gjorde det till ett nöje. Ett robust bärhandtag och en vikbar rorkult gör den enkel att stuva undan samt förenklar ombordstigningen. För din dag på vattnet ska börja med förväntan – inte tunga lyft.
Kompakt i sin utformning, genomtänkt helt igenom. Oavsett om den står upprätt på däck eller prydligt i garaget, säkerställer den speciella stödplattan och den hopfällbara rorkulten enkel förvaring. Perfekt för att hålla livet (och båten) fritt från skräp.
Tuff kärlek, på Yamaha-vis. Varje tum är skyddat av vår YDC-30 aluminiumlegering, rostfritt stål och beläggningssystem i flera lager. För även om dina äventyr blir salta, ska inte motorn bli det.
Nära ögat? Inga problem. Glid ända in mot grundare vatten utan att tveka. Det här systemet skyddar propellern så att du kan hitta de bästa lunchställena eller dolda picknickvikar utan att behöva snegla nervöst på ekolodet.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..