Det här är motorn för dem som inte överplanerar, utan följer känslan. Snabbstartad, lättburen och lätt att styra: 4 hk-motorn gör dagen på sjön mästerligt enkel. När du tar med dig båten, tar den med sig känslan.
| Engine Type | OHV |
| Cylinders | 1-cylinder |
| Fuel System | 1 carburetor |
| Displacement | 139 cm³ |
| Max Output | 2.9 kW |
| Bore X Stroke | 62.0 × 46.0 mm |
| Compression Ratio | 8.9 : 1 |
| Ignition Advance System | CDI |
| Alternator | 6 A with optional regulator |
| Weight | 750 mm |
| Width | 403 mm |
| Height | S: 1039 mm, L: 1166 mm |
| Engine Transom Height | S: 435 mm, L: 562 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 2.9 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 4000 – 5000 r/min |
| Idling Speed | 1450 – 1550 r/min |
| Gear Ratio | 2.08 (27/13) |
Att se så bra ut borde inte vara så enkelt, men det är det. Den eleganta gråa kåpan och den djärva grafiken ger varje utflykt en släng av Yamaha-attityd. Den är skarp, modern och gjord för nöje – den perfekta matchningen för din nästa dag på vattnet.
Den kompakta formen och det stora, mjuka handtaget gör den enkel att lyfta, lasta och starta. Under promenaden till slipen eller mellan flera båtar är den här lilla motorn en dröm att bära, eftersom Yamaha vet att äventyr ska börja smärtfritt.
Ta den från bilen till bryggan utan att spilla en droppe. Yamahas smarta andningssystem innebär att den kan förvaras liggande på sin framsida eller en av sidorna: inga oljeläckor, inga bekymmer. Bara greppa, gå och koppla av med vetskapen om att båten, bagageutrymmet och däcket är fläckfria.
Angöring, kryssning, driv... Vad dagen än bjuder känns styrningen besvärsfri med enkel friktionskontroll och 90°-girar åt båda hållen. Justera gastrimmen för att matcha din takt och njut av den stadiga, balanserade körningen som Yamaha är känd för, även när du kör i ett högt tempo.
När solen dalar innan du fått nog lyser belysningssladden upp den fortsatta färden. Med en pålitlig 12 V 6 A-strömförsörjning kan du köra lampor, ladda enheter eller hålla dig ute och fiska efter mörkrets inbrott, eftersom de bästa historierna inte alltid händer i dagsljus.
Snabbturer blir lätta utan stök med den inbyggda 1,1-literstanken, så att du har mer plats för fiskelådan eller kylväskan. Har du större planer? Vrid bara på tvåvägskranen och anslut en extern tank för att fördubbla din räckvidd. Enkel, smart och redo vart än dagen för dig.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..