Detta avancerade 1,8 L DOHC-kraftpaket med 16 ventiler blandar smart teknik med ett fjäderlätt avtryck som ger dig ren, tystgående prestanda med den otvetydiga känslan av seriöst kraftmoment. Oavsett om du jagar tidiga morgnars spegelblanka vatten eller drar vattenskidåkare svarar den omedelbart och tillitsfullt – som en motor som vet att den är smartast i gänget.
| Engine Type | 16-Valve, DOHC |
| Cylinders | In-line 4 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 1832 cm³ |
| Max Output | 84.6 kW |
| Bore X Stroke | 81.0 × 88.9 mm |
| Compression Ratio | 10.0 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 35 A (battery charging: 27 A) |
| Weight | EHT: 1554 mm, ET:826 mm |
| Width | 524 mm |
| Height | L: 1629 mm, X: 1756 mm |
| Engine Transom Height | L: 516 mm, X: 643 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 84.6 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5300 – 6300 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Gear Ratio | 2.15 (28/13) |
"Ett högt effekt-/viktförhållande i kompakt utförande förenklar ombyggnadsprojekt och tillför seriös prestanda och modern effektivitet utan att överhopa en befintlig akterspegel eller rubba balansen."
"En robust trefasgenerator på 35 A håller batterierna laddade och elektroniken fungerande även i dörjfiskehastigheter, så kraft för starter, ekolod och stereo finns alltid i reserv."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
"Bränslet doseras med exakt precision. Yamahas EFI-system säkerställer mjuka starter, jämn acceleration och mycket hög effektivitet – för pålitlig prestanda utan onödigt krångel och med färre stopp för tankning."
"En tystlåten vakt mot dyra misstag. Tiltbegränsaren förebygger tippning och skyddar kåpan och akterspegeln mot oavsiktlig kontakt. Du kanske aldrig märker det – och det är hela poängen."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..