Dess innovativa design innebär större frihet på vattnet: Snabbare acceleration, livfullare hantering och ett skrov som plötsligt känns yngre, mer vältränat och roligare än du minns. Och eftersom detta är en av de renaste, smidigaste fyrtaktarna du kan köra åtnjuter du all denna prestanda utan skuldkänsla.
| Engine Type | 16-Valve, DOHC |
| Cylinders | In-line 4 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 1832 cm³ |
| Max Output | 95.6 kW |
| Bore X Stroke | 81.0 × 88.9 mm |
| Compression Ratio | 10.0 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 35 A (battery charging: 27 A) |
| Weight | 826 mm |
| Width | 524 mm |
| Height | L: 1629 mm, X: 1756 mm |
| Engine Transom Height | L: 516 mm, X: 643 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 95.6 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5300 – 6300 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Steering | 31 deg. each direction |
| Gear Ratio | 2.15 (28/13) |
"Bränslet doseras med exakt precision. Yamahas EFI-system säkerställer mjuka starter, jämn acceleration och mycket hög effektivitet – för pålitlig prestanda utan onödigt krångel och med färre stopp för tankning."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."
"Avlägsna saltet. Förlängt liv. Koppla helt enkelt en slang till den frontmonterade anslutningen och spola igenom utan att starta motorn. Mindre korrosion, enklare underhåll och mer tid till allt annat."
"En tystlåten vakt mot dyra misstag. Tiltbegränsaren förebygger tippning och skyddar kåpan och akterspegeln mot oavsiktlig kontakt. Du kanske aldrig märker det – och det är hela poängen."
"En robust trefasgenerator på 35 A håller batterierna laddade och elektroniken fungerande även i dörjfiskehastigheter, så kraft för starter, ekolod och stereo finns alltid i reserv."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..