Starta den så kommer du att känna det på en gång: Yamahas karakteristiska mjukhet som gör att vattnet känns silkeslent. Oavsett om du är på väg till ditt favoritfiskeställe eller skjutsar vänner till en flytande lunch, rör sig 15 hk-motorn med tyst självförtroende och imponerande kraft.
| Engine Type | SOHC |
| Cylinders | In-line 2 cylinders |
| Fuel System | 1 carburetor |
| Displacement | 362 cm³ |
| Max Output | 11.0 kW |
| Bore X Stroke | 63.0 × 58.1 mm |
| Compression Ratio | 9.3 : 1 |
| Ignition Advance System | CDI |
| Alternator | 10 A (Except MH) |
| Weight | MH, EH, EHP: 1048 mm, E, EP: 665 mm |
| Width | MH, EH, EHP: 420 mm, E, EP: 390 mm |
| Height | S: 1078 mm, L: 1205 mm |
| Engine Transom Height | S: 438 mm, L: 565 mm, EP: S: 443 mm (17.5 in), EHP, EP: L: 570 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 11.0 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Gear Ratio | 2.08 (27/13) |
Jämn styrning för smidig segling. Justera motståndet precis så som du vill ha det – lätt och följsamt för en lugn tur, fast och precist när du skär genom vågorna.
Inget lockande, inget svärande – bara starta. Yamahas PrimeStart™-system startar motorn som på en bil, även när den är kall. En enda vridning och du är redo att starta dagen innan kaffet ens är urdrucket.
Undvik att få strömavbrott mitt under båtturen. Högeffektsgeneratorn håller liv i starter, lampor och alla dina favoritprylar ombord. För inget dödar stämningen snabbare än ett dött batteri.
Nära ögat? Inga problem. Glid ända in mot grundare vatten utan att tveka. Det här systemet skyddar propellern så att du kan hitta de bästa lunchställena eller dolda picknickvikar utan att behöva snegla nervöst på ekolodet.
Ett enkelt skydd med stor slagkraft. Den här funktionen låser startmotorn när du lägger i en växel, så att det inte uppstår några överraskningar när entusiasmen vinner över neutralläget.
Snabb sköljning, längre livslängd. Koppla bara på en slang och låt det rena vattnet göra jobbet – ingen motorstart, inget krångel, ingen korrosion. Som att ge din utombordare en spadag efter ett salt äventyr.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..