För båtägare som vill ha en droppe frihet på helgerna är det smidigt att ge sig ut med 2,5 hk-motorn. Lätt nog att lyfta ombord utan ansträngning, och kraftfull nog att göra dig belåten så fort du gasar. Yamahas kvalitet, perfekt paketerad för ren njutning.
| Engine Type | OHV |
| Cylinders | 1-cylinder |
| Fuel System | 1 carburetor |
| Displacement | 72 cm³ |
| Max Output | 1.8 kW |
| Bore X Stroke | 54.0 × 31.5 mm |
| Compression Ratio | 8.8 : 1 |
| Ignition Advance System | CDI |
| Alternator | Not available |
| Weight | 625 mm |
| Width | 363 mm |
| Height | S: 1028 mm, L: 1155 mm |
| Engine Transom Height | S: 433 mm, L: 560 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 1.8 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5250 – 5750 r/min |
| Idling Speed | 1800 – 2000 r/min |
| Gear Ratio | 2.08 (27/13) |
Under den eleganta kåpan sitter en uppgraderad motor gjord för renare, tystlåtnare och effektivare äventyr. Designen är inte bara snygg i aktern, den utstrålar den typ av lugn och självsäker kraft som gör att du bara kan njuta av vattnet. Mindre buller, färre utsläpp, mer glädje.
Vem säger att kompakt betyder kompromisser? Den här motorn ger dig fullstor kontroll med en smidig växlingsspak som klickar säkert på plats. Varje beröring är exakt, varje rörelse besvärsfri eftersom Yamahas konstruktion ger dig intuitiv kontroll direkt i händerna.
Så fort motorn startar känner du den lätta, lekfulla smidigheten som gör upptäcktsfärder på vattnet så vanebildande. Styrningen med fulla 360° låter dig glida, spinna och backa utan att tappa kontrollen. Med det större , lätthanterliga bärhandtaget är den enklare än någonsin att lyfta, sjösätta och styra mot äventyret.
Packa din picknick, inte en reservtank. Motorn med genomskinligt bränslesystem håller båten prydlig och bränslenivån synlig. En snabb blick och du är redo att ge dig ut igen, mer utrymme, mindre krångel, all frihet.
Från första vridningen känner du att detta är Yamaha-hantverk på högsta nivå. Det greppvänliga handtaget och smidiga vredet ger den perfekta balansen mellan komfort och kontroll, och växelspaken på sidan sitter exakt där du vill ha den. Elegant, stadig och tillfredsställande: detta är småmotorhantering med stil.
Livet är för kort för tröga reglage. Varje sväng känns jämn och naturlig tack vare enkel styrfriktion och reglering av gaspådrag. Både när du glider slött längs floden eller susar mot land känner du dig stabil och i full kontroll, även när du drar på lite!
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..