Detta är inte bara kraft utan också förfinad prestanda med ett självmedvetet leende. Lätt nog att lyfta humöret, stark nog att transportera hela gänget och mjuk nog att hålla kaffet på plats i koppen. Yamahas avancerade EFI-system ger enkel, omedelbar start varje gång medan den intelligenta konstruktionen ger dig känslan av ”stormotor” utan den stora motorvikten.
| Engine Type | SOHC |
| Cylinders | In-line 2 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 432 cm³ |
| Max Output | 18.4 kW |
| Bore X Stroke | 65.0 × 65.1 mm |
| Compression Ratio | 9.1 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 16 A |
| Weight | MH, WH, WHP: 1130 mm, WHT, WHD: 1129 mm |
| Width | 378 mm |
| Height | S: 1106 mm, L: 1233 mm, X: 1320 mm |
| Engine Transom Height | S: 424 mm, S (ET, WT, WHT): 429 mm, L: 551 mm, L (ET, WT, WHT, WHD): 553 mm, X: 640 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 18.4 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 850 – 950 r/min |
| Gear Ratio | 2.08 (27/13) |
Tillräckligt stark för att överraska dig, tillräckligt lätt att bära med sig. Denna perfekt balanserade konstruktion levererar kraften hos en stor motor utan att ge avkall på körglädjen.
Formen möter funktionen i ett stycke. Den skulpterade kåpan är smart, robust och omisskännligt Yamaha, med en vattentät passform som ser elegant ut och håller motorn i toppskick.
Starta den som en bil, lita på den som en vän. Med PrimeStart™, batterifri EFI, VTS-hastighetsreglering och Y-COP-säkerhet får du både bekvämlighet och sinnesro.
Information möter intuition. Koppla upp dig mot Yamahas digitala nätverkssystem och få lättillgänglig information i realtid om hastighet, effektivitet och prestanda, allt paketerat i jämn och stressfri kontroll.
Eftersom två händer ändå är överskattat. Den större rorkulten samlar gas, växling och trim inom bekvämt räckhåll och ser till att reglagen är precis där de ska vara – nära till hands.
Nära ögat? Inga problem. Glid ända in mot grundare vatten utan att tveka. Det här systemet skyddar propellern så att du kan hitta de bästa lunchställena eller dolda picknickvikar utan att behöva snegla nervöst på ekolodet.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..