Lätt, effektiv och lätthanterlig: Gjord för nöjen som inte kostar skjortan eller full tank. Idealisk för att bogsera, glida eller övertyga dina passagerare om att wakeboarding ser enklare ut än vad det är.
| Engine Type | SOHC |
| Cylinders | In-line 3 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 747 cm³ |
| Max Output | 29.4 kW |
| Bore X Stroke | 65.0 × 75.0 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Ignition Advance System | CDI |
| Alternator | 17 A (battery charging: 13 A) |
| Weight | EHT, EHD: 1362 mm, ET, ED: 698 mm |
| Width | 384 mm |
| Height | S: 1228 mm, L: 1350 mm |
| Engine Transom Height | S: 414 mm, L: 536 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 29.4 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Fuel Consumption | 750 – 850 r/min |
| Gear Ratio | 2.0 (26/13) |
"Med en fjärrkontroll i fickstorlek förvandlas din utombordare till en bevakad tillgång, låser och låser upp tändningen med ett knapptryck och hjälper till att stoppa eventuella oplanerade "provkörningar" när du är i land."
Förstå allt på ett ögonblick. Hastighet, trim, timmar, ekonomi, till och med det subtila du bara pratar om i hamnen. Tydliga data betyder lugnare val och smidigare dagar, från frukoststarten till guldtimmans glidning.
Multi-point EFI levererar rätt bränsleladdning till vardera cylinder vid exakt rätt tillfälle, vilket förbättrar kallstarter, ger bättre respons och bidrar till att varje bränsledroppe räcker längre.
Anpassa tempot i nätta steg om 50 rpm. Få betet att glida exakt, smyg förbi djurlivet eller räta in perfekt angöring av bryggan. En så exakt kontroll känns lite fuskig.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..