Kompakt och smidig, byggd för framgångar i wakeboardåkning, barn som lär sig stå upp på vattnet och vännen som framhäver att den ”brukade åka mycket skidor” men ändå ramlar varenda gång. Med den renaste och mest ekonomiska prestandan i sin klass är den lika snäll mot vattnet som mot din bränslebudget.
| Engine Type | SOHC L4 8 valves |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 996 cm³ |
| Max Output | 36.8 kW |
| Bore X Stroke | 65.0 × 75.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 16 A (battery charging: 9 A) |
| Weight | EHT, EHD: 1380 mm, ED, ET: 714 mm |
| Width | 384 mm |
| Height | L: 1439 mm, X: 1553 mm |
| Engine Transom Height | L: 527 mm, X: 641 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 36.8 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Gear Ratio | 1.85 (24/13) |
"Fyra cylindrar, en känsla. Lugn. Vridmoment med lång slaglängd och EFI-smidighet ger låg ljudnivå och hög förnöjsamhet, både när du bogserar en leksak eller smyger förbi svanarna."
"Förstå allt på ett ögonblick. Hastighet, trim, timmar, ekonomi, till och med det subtila du bara pratar om i hamnen. Tydliga data betyder lugnare val och smidigare dagar, från frukoststarten till guldtimmans glidning."
"Stark, tyst och seriöst snygg. Lågprofilkåpan begränsar buller och oreda, håller allt inneslutet och ger din akterspegel en elegant finish för långa luncher i marinan."
"Med en fjärrkontroll i fickstorlek förvandlas din utombordare till en bevakad tillgång, låser och låser upp tändningen med ett knapptryck och hjälper till att stoppa eventuella oplanerade "provkörningar" när du är i land."
Anpassa tempot i nätta steg om 50 rpm. Få betet att glida exakt, smyg förbi djurlivet eller räta in perfekt angöring av bryggan. En så exakt kontroll känns lite fuskig.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..