Denna motor har den kraft och smidighet som gör varje tur minnesvärd: Från tidiga morgonfisketurer till maxade helgäventyr med snabbtransport av dina ständigt närvarande vattensportentusiaster över viken. Den lättaste och mest kraftfulla fyrtaktsmotorn i sin klass, med kraft för som gör bogsering till en lätt match och åkturer behagliga
| Engine Type | SOHC L4 16 valves |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 996 cm³ |
| Max Output | 51.5 kW |
| Bore X Stroke | 65.0 × 75.0 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 15 A (battery charging: 9 A) |
| Weight | 713 mm |
| Width | 386 mm |
| Height | L: 1484 mm, X: 1598 mm |
| Engine Transom Height | L: 534 mm, X: 648 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 51.5 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5300 – 6300 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Gear Ratio | 2.33 (28/12) |
"Inbyggd respons. SOHC-lösningen med 16 ventiler ger skarp acceleration och smidigt mellanregister, som upplevs som att båten plötsligt lärt sig att uppföra sig."
"En flygande start utan tvekan. Det högre utväxlingsförhållandet omvandlar låghastighetsavsikt till verklig skjuts, perfekt för snabba starter, lastade båtar och att hinna före kompisen till bästa förtöjningen."
"Länka motorn med Yamahas digitala nätverk och lås upp detaljerad information om varvtal, bränsleflöde, trim, timmar och mycket mer. Du får tydlig feedback för att köra hårdare, åka smartare och spara bränsle."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."
"Stark, tyst och seriöst snygg. Lågprofilkåpan begränsar buller och oreda, håller allt inneslutet och ger din akterspegel en elegant finish för långa luncher i marinan."
"Multi-point EFI levererar rätt bränsleladdning till vardera cylinder vid exakt rätt tillfälle, vilket förbättrar kallstarter, ger bättre respons och bidrar till att varje bränsledroppe räcker längre."
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..