De dagar då det krävs bärgning, bogsering eller stadig manövrering ställer den här motorn upp. Den är konstruerad för segel-, fiske- och arbetsbåtar och ger enastående hastighet som förnöjer: den typ som gör ett effektivt jobb utan gnissel, och ändå har kraft kvar.
| Engine Type | SOHC L4 8 valves |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 996 cm³ |
| Max Output | 36.8 kW |
| Bore X Stroke | 65.0 × 75.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 16 A (battery charging: 9 A) |
| Weight | EHD: 1380 mm, ET: 714 mm |
| Width | 384 mm |
| Height | L: 1479 mm, X: 1593 mm |
| Engine Transom Height | L: 530 mm, X: 644 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 36.8 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 700 – 800 r/min |
| Gear Ratio | 2.33 (28/12) |
"En flygande start utan tvekan. Det högre utväxlingsförhållandet omvandlar låghastighetsavsikt till verklig skjuts, perfekt för snabba starter, lastade båtar och att hinna före kompisen till bästa förtöjningen."
"Dual-thrust-propellrar delar vattnet i båda riktningarna, så att du med förtroende kan lägga till, lasta eller dra dig undan med avsikt. Det är båtlivets motsvarighet till fickparkering som ett proffs: Jämnt, säkert och med självsäkerhet."
"Med en fjärrkontroll i fickstorlek förvandlas din utombordare till en bevakad tillgång, låser och låser upp tändningen med ett knapptryck och hjälper till att stoppa eventuella oplanerade "provkörningar" när du är i land."
"Välj kurs, kör med precision. Från multifunktionsvarvräknare till hastighets- och bränslehantering – Tillbehören tillgodoser siffrorna som spelar roll, så att du kan köra som ett proffs och sedan chilla."
Från spegelblanka morgnar till eftermiddagar med krabb sjö kan du med ett tumtryck sätta vinkeln, skärpa accelerationen och snabbt plana. Se det som ditt bekvämlighetsanrop för både hastighet och stillhet.
Lampor, musik, elektronik och ändå mängder kvar för starter. Denna generator håller alla strömförsörjda och stämningen oförändrad från start till slutlig förtöjning.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..