Kraft utan kontroll är inget värd och därför är den här byggd för precision. Dual-Thrust-propellrarna trycker hårt i båda riktningarna så att du kan känna dig lugn, trygg och fri från nervösa svettningar när du ska lägga till, bogsera eller backa bort från lunchande gäster i marinan.
| Engine Type | SOHC |
| Cylinders | In-line 2 cylinders |
| Fuel System | 1 carburetor |
| Displacement | 212 cm³ |
| Max Output | 5.9 kW |
| Bore X Stroke | 56.0 × 43.0 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Ignition Advance System | CDI |
| Alternator | 6 A with Rectifier regulator |
| Weight | MH: 1043 mm, E, EP: 557 mm |
| Width | MH: 371 mm, E, EP: 333 mm |
| Height | L: 1195 mm, X: 1263 mm |
| Engine Transom Height | L: 552 mm, X: 620 mm, EP: L: 557 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 5.9 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 1000 – 1100 r/min |
| Gear Ratio | 2.92 (38/13) |
När lasten är tung och strömmen stark håller utväxlingen saker och ting i rörelse. Mer dragkraft, mindre slirning – så att du kan dra, trycka och ta dig igenom som om allt vore en del av planen.
Framåt eller bakåt – den här propellern gör ingen skillnad. Med större blad och smart omdirigering av avgaser glider du på plats med full kontroll, oavsett om du lägger till för middag eller backar ut för en andra runda.
Kraft som känns mjuk, inte högljudd. Den intelligenta tvåcylindriga konstruktionen levererar all styrka du behöver – med en finess du kanske inte visste var möjlig. Ett bevis på att behärskad självtillit är den snabbaste vägen till målet.
Enkel komfort, smart styrning. Det ergonomiska handtaget sitter precis där du vill ha det, så att du kan styra, växla och le på en och samma gång. Smidig hantering innebär att du kan lägga mer tid på att blicka framåt och mindre tid på att låtsas att du inte kämpar med gasreglaget.
Kompakt i sin utformning, genomtänkt helt igenom. Oavsett om den står upprätt på däck eller prydligt i garaget, säkerställer den speciella stödplattan och den hopfällbara rorkulten enkel förvaring. Perfekt för att hålla livet (och båten) fritt från skräp.
Nära ögat? Inga problem. Glid ända in mot grundare vatten utan att tveka. Det här systemet skyddar propellern så att du kan hitta de bästa lunchställena eller dolda picknickvikar utan att behöva snegla nervöst på ekolodet.
Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..