”Under den strömlinjeformade kåpan finns ett 2,8-liters DOHC-kraftpaket med 16 ventiler, smart variabel kamaxelinställning och perfekt doserad EFI – allt konstruerat så att du kan rusa fram med den auktoritet som du normalt bara ser i actionfilmsjakter. Den skarpa gasresponsen och det obevekliga vridmomentet gör den perfekt för dagens lätta sportbåtar, där det inte finns tid för tvekan och skryträttigheter står på spel.”
| Engine Type | 16-Valve, DOHC with VCT |
| Cylinders | In-line 4 cylinders |
| Fuel System | Fuel injection |
| Displacement | 2785 cm³ |
| Max Output | 110.3 kW |
| Bore X Stroke | 96.0 × 96.2 mm |
| Compression Ratio | 10.3 : 1 |
| Ignition Advance System | TCI |
| Alternator | 50 A (battery charging: 42 A) |
| Weight | 920 mm |
| Width | 548 mm |
| Height | L: 1742 mm, X: 1869 mm |
| Engine Transom Height | L: 516 mm, X: 643 mm |
| Max Propeller Shaft Output | 110.3 kW |
| Fuel Throttle Operating Range | 5000 – 6000 r/min |
| Idling Speed | 650 – 750 r/min |
| Steering | 31 deg. each direction |
| Gear Ratio | 2.0 (28/14) |
Kåpans aggressiva linjer och djärva grafik antyder prestandan under locket, som gör motorn till en del av båtens attityd utöver maskineriet på akterspegeln.
"Seriös elektronik och långa dagar på vattnet kräver seriös laddning. 50 A-generatorn levererar besvärsfritt generös uteffekt för starter, pumpar, lampor och tillbehör på låga varvtal."
"En tydlig 5-tums TFT-skärm i färg som håller allt kristallklart, dag som natt. Justerbar ljusstyrka, bländskyddsbeläggning och intuitiva reglage sätter prestandadata, systeminformation och varningar precis där du vill ha dem – synliga, läsbara och lugnande."
"Din utombordare, på dina villkor. Yamahas startspärr immobiliserar motorn med en knapptryckning för diskret säkerhet utan strul. Tolka det som bekvämlighet i klass med en bil, och sinnesfrid i klass med en båt."
"Sakta ner – exakt. Med variabel dörjkontroll kan du finjustera motorvarvtalet i steg om 50 rpm, som gör avkopplat dörjfiske besvärsfritt och kontrollerat. Perfekt för fiskedagar där tålamod lönar sig... så småningom."
"Smart timing, stora fördelar. VCT justerar kontinuerligt ventiltiderna för att maximera vridmomentet i låga och medelhöga varvtal samtidigt som toppeffekten hålls uppe – vilket gör att accelerationen känns alert, marschfarten avslappnad och omkörningar … oundvikliga."

Få oslagbar pålitlighet och prestanda med Yamahas 5-åriga garanti, exklusiv för Europa. Garantin gäller från 2,5 hk till XTO-modeller för fritidsbruk och inkluderar omfattande delar och arbete. Håll din motor i toppskick med Originaldelar och Yamalube-olja hos auktoriserade återförsäljare – upplev bekymmersfria äventyr med Yamahas välkända kvalitet.
Nordwall Marin finns på det anrika Bosövarvet på Lidingö. Vi har byggt, sålt, reparerat och servat både båtar och motorer ända sedan 1946. På varvet finns det även en tillbehörsbutik och vi har sommarplatser att hyra ut vid våra bryggor..